***İmece günü, genç kızlar, delikanlılar en güzel giysilerini kuşanmışlardı. Köyün içinde birisi dolaşıyor;
– İmeceye! diye herkesi çağırıyordu.
     Çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı, herkes imeceye hazırlanıyordu. Tan yeri ışırken biz, bütün köy, Kısıkgedik’i aşmış, tarlaların yoluna düşmüştük. Öndeki topluluktan bir türkü geliyordu. Şimdiye kadar bu türküyü hiç duymamıştım.
Derken tarlaya geldik. Büyük bir tarlanın ekini biçilecekti. Şimdi aklımda kaldığına göre tarlanın sahibi altı aydır hastaydı. Bu imece, bir yardım imecesiydi. Tarlanın ekini biçilecek, sonra harman edilecekti.
Orakları çeken delikanlılar, orta yaşlılar ekine hemen giriştiler. Kızlar, kadınlar desteleri harmana hemencecik taşımaya başladılar. Yaşlılar harman yerinde kalmışlar, bir yandan konuşuyorlar, bir yandan da harman yapıyorlardı.
Bir türkü, bir kıyamettir gidiyordu, öğleye kalmadan, sıcak çökmeden kocaman tarlanın ekini biçildi; harman edildi.
Sonra belki on beş hayma yaptı delikanlılar. Büyük, üstü çiçekli otlarla kaplı alanda kocaman bir kazanla düğün yemeği gibi patatesli et pişiyordu. Bir kocaman kazanda da bulgur aşı… Yemek kondu, yendi, içildi. Ama hemen köye dönülmedi.
Oyunlar başladı. Delikanlılar halay çektiler. Musa davul, Hüseyin de zurna çalıyordu. Hüseyin, daha sonra türlü kılıklara girip ustaca bir oyun oynadı.
Önce kirpi, sonra ayı, sonra sansar, tilki, çakal oldu. Her girdiği kılıkta o hayvanın huyunu suyunu alıyordu. Öylesine gerçek taklit yapıyordu ki, bu hayvanlara, millet gülmekten kırılıyordu.
İmece cümbüşü o gün, gün batıncaya kadar sürdü. Herkes çalışmayı, yorgunluğu unutmuştu. Eğlencenin tadı herkesin damağında kalmıştı.*** ** İMECE
Yaşar KEMAL Doğum tarihi6 Ekim 1923        Ölüm tarihi: 28 Şubat 2015  (Büyük ustadan alıntı ruhu şad olsun)

Darda kalana, hastaya, evlenene, askere gidene, uzak diyarlardan gelenlere, uzaklara gidenlere yardım etmiştir elindekini paylaşmıştır Anadolu’nun güzel insanları,

“Anadolu Yakası Malatyalılar Sosyal Yardımlaşma derneği” de işte bunun için kurulmuştur 2003 yılında.

Bugüne kadar, iyi günde, kötü günde yardım etmiş, acılarını paylaşmıştır

hemşehrililerine, sıla gecesi yapmış birlikte eğlenmeyi,

aşure yapmış bizde her ırk, her siyasi yapıyı, her mezhep ve dinden olanla birlikte tatlı olmayı, anneleri bir araya getirip anneler gününde hizmet ederek erkeklerin annelerinin-eşlerinin-anne adayı kızlarının yüzündeki gülümsemeyi görmek için,

İstanbul Boğazında gezi düzenlemiş ; bir arada eğlenmek, İstanbul’un güzelliklerini paylaşmak, AYMD yaşasın diye “imece” usulü bir arada olmanın zenginliğini göstermek için.

******Katılan ve destek veren tüm Malatyalı hemşehrililerimize, yönetim kurulumuza teşekkür ederiz. 6 Mayıs 2018     Selami ÇİÇEK haberi

?
?

?
?
?
?
?