Kadınların el emeği

Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi.

Başkan Fuat Çatal ve Kadınlar Platformu Başkanı Nurten Kayabaşı; iki etkinliği bir araya getirdi. 15 günde bir dernek lokalinde toplanan Malatyalı bayanlar içlerinden çıkan başarılı hemşerileri Avukat-Belediye Başkan yardımcısı ve İl Belediye Meclisi Üyesi, Milletvekili adayı ve sivil toplum kuruluşları yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Nimet Karabulut‘u Malatyalı üyelerle buluşturdu.

Aranızdan çıktım ve kadınların gücünü hep anlattım:

Avukat ve Maltepe Eski Belediye Başkan yardımcısı Nimet Karabulut; Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri olan “Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkı” Türk Kadınlarına sunuldu.

Genç Cumhuriyet, 84 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden bile önce tanıdı, fakat bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı. Kadınlar, bugün TBMM’de en fazla yüzde 17.8 oranında temsil edilebildi.

Sıralamada maalesef sonlardayız.

Türkiye’de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis’e 18 kadın milletvekili girmiş ve yüzde 4.5 oranında temsil edilmişlerdi. Bu temsil oranı ile o dönem dünyada 2. sırada yer alıyorduk ancak şimdi ise 133. Sıradayız dedi.

Yöresel Yemekler.

Nurten Kayabaşı; kadınlar hayatın her yerinde, eğitimde, siyasette, iş alanında ne kadar başarılı ise kültürümüzü yaşatmada da o kadar iyiler. Bugün Malatya’mızın özel yemeklerini basına tanıtıp hala aynı tadı yaşattığımızı ve unutulmaması gereken kültürümüzü biz kadınlar gündeme taşıyoruz dedi.

Başkan Fuat Çatal; Annem, Kızlarım ve Eşim benim için çok önemliler, hayatın her alanında başarılı ve saygın olmaları için şahsım olarak hep mücadele ettim, Malatyalı hemşerilerimizde başarıları hep yüzümüzü güldürmüştür bundan sonra da başarıları için mücadele edeceğiz dedi.

Eğitimci Selami Çiçek; kız çocuklarımızın eğitimde başarılı olmaları için hayırsever desteğini, öğretmen arkadaşlarımızın motivasyon ve takviye derslerle tamamlattığını, mesleki teknik okullarda çalıştığı dönemlerde en iyi üniversiteleri kazanan mezun öğrencileri olduğunu belirtti.