8.Cumhurbaşkanı TURGUT ÖZAL

Değerli hemşerimiz Halil Turgut Özal; 1927 yılında Malatya’da doğdu.

1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. 1961–1962 yıllarında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı. 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

1982 yılında bu görevinden istifa ederek bütün partileri birleştireceğini ifade ettiği Anavatan Partisi’ni 1983 yılında kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu.

31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen merhum Halil Turgut Özal 9 Kasım 1989 da 8.Cumhurbaşkanı olarak bu görevine başladı. Görevinin başında, Ülkemiz için yaptığı fedakârlıklarını devam ettirmekle kendisini mükellef gördüğü, Allah’ın ipine sımsıkı sarıldığını her zaman ifade eden Turgut Özal 17 Nisan 1993 günü geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti.

            Başkan ve Yönetim:

Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği Başkanı Fuat Çatal; Malatya’mızın yetiştirdiği 2.Cumhurbaşkanı merhum İsmet İnönü’den sonra 8.Cumhurbaşkanımız hemşerimiz Turgut Özal ile aynı çağda yaşamış olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum dedi. Siyasetçi, mühendis ve devlet adamı, ekonomik kararların mimarı, bürokratik işlemlerin uzamasını sevmeyen, sürekli yenilik peşinde koşan, yeni teknolojiye karşı özel bir merakı olan, Siyasî hayatında ve davranışlarında liberal düşünce tarzı özelliğini gösteren bir liderdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ımıza rahmet diliyorum, mekânı cennet olsun dedi.

Yönetim Kurulu üyesi Kadınlar kolu platform başkanı Nurten Kayabaşı; yönetici olarak çalıştığımız o dönemlerde, kendimize güvenimizi geri getirdi, vizyon sahibi, Ülkemizin geleceği için; işçinin-köylünün çalışmasına, önem vererek, eğitimde başarılı olmanın dünyada söz sahibi olacağımıza, basının hür ve eleştirel olmasında emeği çok büyüktü dedi.

Yönetim kurulu üyesi Nihat Aydın; Türkiye’nin ufkunu açan, ayrıca fikir, düşünce ve inanç hürriyeti temel politikalarını benimsemiş ve hayata geçirmiş bir lider olan,  tüm Dünya’da Ülkemizin itibarını yükselten ve Türk siyasetinin mümtaz şahsiyetlerinden olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘ı vefatının 28. sene-i devriyesinde saygı ve rahmetle anıyorum dedi.

Yönetim kurulu üyesi Selami Çiçek; Türk Milletine çalışmayı, dünyaya açılmayı, serbest piyasayı, hür teşebbüsü, sivil düşünceyi öğreten, sadece hemşerilerinin değil tüm Yurtta herkesin gönlünü kazanan, Ülkemize beyin göçünü başlatan Merhum 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a Allahtan rahmet diliyorum dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Çetin; 8.Cumhurbaşkanımız, hemşerimiz merhum Turgut Özal, siyasî olarak kavgadan uzak dört farklı eğilimi birleştirme hedefini ortaya koymuş, kendi görüş ve düşüncelerini esas alarak bu dört eğilime yeni bir ruh ve anlayış kazandırma yoluna gitmişti. Bu anlamda hepimizi birleştirmiş, gittiği her şehirde sevgi ve muhabbetle karşılanmıştı. Ruhu şad olsun dedi. Rahmet ve Minnetle anıyoruz. AYMD