ANADOLU YAKASI MALATYALILAR DERNEĞİ

SULTAN ŞAHİN BİYOGRAFİ

1961 yılında Malatya’nın Pütürge ilçesinde dünyaya gelen Sultan Şahin, meslek hayatına Malatya’da nüfus katibi olarak başlamıştır. 1980 yılında evlendikten sonra İstanbul Fatih’e gelmiştir. Orada bir yıl çalıştıktan sonra 1981 yılında Fındıklı’ya gelmiştir. Kadıköy’de 11 yıl çalıştıktan sonra, 1992 yılında Maltepe’nin ilçe olmasıyla birlikte Maltepe Nüfus Müdürlüğü’nde çalışmaya başlamıştır. 2009 yılına kadar burada çalışan Sultan Şahin, aynı yıl içerisinde Esenkentlilerin yoğun isteği üzerine muhtar adayı olmuştur. Aynı zamanda, 2014 yılında Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği’nin başkanlığına Sultan Şahin geçmiştir.

Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği’nin kurucu başkanı, Fuat Çatal’dır. Yönetim kurulunda; başkan ve muhtar Sultan Şahin, iş adamı İbrahim Aslan, İş adamı Erdoğan Haliloğlu, İş adamı Sadık Dönmezer, okul müdürü Selami Çiçek, emekli banka müdürü Nurten Kayabaşı, İş adamı Muzaffer Doğan, serbest meslek Ahmet Meral, mühendis Yalçın Çetin, emekli savcı Şükrü Güloğlu, İSDER başkanı Murat Erdoğan, İstanbul Valiliği İl Yazı İşleri Müdürü Nafi İlçin vardır. Dernek benim çocuğum gibi diyen başkan Sultan Şahin; ‘’ Benim iki çocuğum var üçüncüsü de Malatyalılar Derneği’dir. Aynı zamanda yönetim kurulunda olan kişilerin de emeği büyüktür’’ diye konuştu. Maltepe’de 15.000 Malatyalı bulunmaktadır. Anadolu Yakası Malatyalılar Derneğinin 500’e yakın üyesi vardır. Maltepe’de sesini duyuran ve ilkleri yaşatan dernek, öğretmenler gününü, polis haftasını, kadınlara seçme seçilme hakkını verildiği gün gibi özel ve önemli günleri unutmayan bir dernektir. Maltepe’de bütün siyasi kimlikleri birbirleriyle kaynaştıran ve tanıştıran bir dernek olarak ta ilklere imza attı. Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği’nin Maltepe şubesindeki kadınlar kolu da hız kesmeden çalışmaktadır. İstanbul’da bulunan Malatya Eğitim Vakfıyla çalışma içerisinde olan dernek, kendi üyelerini bu vakfa yönlendirmektedir. Malatya Eğitim Vakfı; şehit çocuklarına yardım eli uzatmakta ve üniversitede okuyan öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği başkanı Sultan Şahin bir mesaj verdi; ‘’ Maltepe’deki bütün STK’ları ortak bir hizmete davet eden Şahin, insanlık için, Maltepe için ele ele verip hizmet verelim. Paylaştıkça güzel işler ortaya çıkarabiliriz’’ diye konuştu.

SCFDF

Haber-Foto: Aybüke Sengir